Osim štetnih posledica po organizam koje droge same po sebi ostavljaju, postoje i specifične posledice u zavisnosti od načina na koji se uzimaju:

Inhaliranje

Inhaliranjem se najčešće unose lepkovi, isparljivi rastvarači i heroin.
Posledice: lokalno nadraživanje i oštećenje pluća i bronhija što za posledicu ima suv kašalj, hronični bronhitis, oštećenje plućnog tkiva.

Pušenje

Pušenje je vrlo rasprostranjen način uzimanja PSA. Najčešće se tim putem unose kanabinoidi (marihuana i hašiša), a ređe heroin, kokain i amfetamini.
Posledice: lokalno nadraživanje i oštećenje pluća i bronhija što za posledicu ima suv kašalj, hronični bronhitis, oštećenje plućnog tkiva.

Gutanjem

Veliki broj supstanci se uzima ovim putem, pre svega alkohol, sve vrste tableta- stimulansi, uključujući i amfetamin, zatim ekstazi, razni oblici benzodiazepina, Artan, Trodon, Metadon, LSD. Ovaj način uzimanja je sam po sebi manje opasan, ali ga mnogi zavisnici ne vole zbog sporog nastupa dejstva i sporijeg oporavljanja od dejstva što otežava prikrivanje uzimanja droge.

Ušmrkivanje

Izvestan broj droga se može lako apsorbovati u telo preko sluzokože, koja je dobro snabdevena krvnim sudoivma.- nos, usna duplja, grlo. Iz tog razloga se heroin, kokain i ređe amfetamin u vidu praha mogu uzimati ušmrkavanjem kroz nos.
Posledice: oštećenje nosne sluzokože, stvaranje apcesa- gnojnih zapaljenja nosne pregrade i njena potpuna degeneracija i atrofija. Zato su kod ljudi koji uzimaju droge ušmrkivanjem prisutne stalne infekcije nosne sluzokože sa upadljivim curenjem ili zapušenjem nosa (šmrcanje kao kod kijavice)

Putem igle

Najčešće ubodom u venu, a ređe potkožnim ubadanjem. Ovim putem se najčešće unosi heroin, a ređe kokain i amfetamin. Intravenskim unošenjem se droge unose direktno u krvotok, efekat je brz i intezivan, a nivo intoksikacije (trovanja) veliki.
Posledice: velike količine droge mogu izazvati ozbiljna oštećenja mozga, smrt zbog kolapsa, spazmu krvnih sudova u mozgu, neposrednim delovanjem na vitalne centre u mozgu bilo putem hiperstimulacije ili putem depresije (blokiranja) može se izazvati skok krvnog pritiska, poremećaj rada srca, skok telesne temperature ili konvulzije koje mogu imati smrtan ishod.
Nesterilna igla ili špric mogu prouzrokovati bakterijske ili virusne infekcije , od kojih neke mogu biti fatalne (HIV- AIDS, hepatitis B i C). Bakterije se mogu skupiti i na srčanim zaliscima i tako izazvati akutni ili subakutni bakterijski ednokarditis ili perikarditis (zapeljenje srčane kese) sa mogućnošću razvoja ozbiljnog hroničnog oštećenja srca u celini.